Geri Dönüşüm Nedir?

Geri Dönüşüm Nedir? Geri dönüşüm en yalın tanımıyla; işlevi yitiren ve kullanılamaz halde olan tüm ürünlerin yeniden üretim süreçlerine dahil edilmek üzere işlenmesidir. Uzun yıllar boyunca kullanılan tüm ürünler zamanla eskir ve artık kullanılamaz bir hale gelir. Bu tarz ürünler genelde doğaya atıldığı zaman kaybolması uzun yıllar alır ve ciddi zararlara kapı aralar. Geri dönüşüm hizmeti savaşlardan ötürü ortaya çıkan kaynak eksikliğini gidermek üzere başlamıştır. Günümüzde hala bir çok devlet, kurum, kuruluş ve belediyeler ‘’geri dönüşüm projelerini’’ hayata geçirmeye devam ediyor. Tüm atık malzemeler ülkelerin ulusal servetleri olarak ve aynı zamanda ekonomik ham maddeler olarak görülmektedir. Aslında bu bakış açısı son derece doğrudur. Sürdürülebilir ürünler üretimde maliyet oranının düşmesine de destek olmaktadır.

Geri Dönüşüm Nedir?

Geri dönüşüm nedir sorusunun cevabı olarak kullanılmış ve atık olan maddelerin yeniden kullanabilir hale getirilmesi sürecidir. Hurdacı geri dönüşüme katkı sağlayan birinci etmenlerden birisidir.

Geri Dönüşüm Neden Önemlidir?

Geri dönüşüm her açıdan bakıldığı zaman son dercee önem arz etmektedir. Özellikle doğayı koruma ve ekonomik maliyetleri düşürme konusunda fayda sağladığı gözlenir. Kaynakların gereksiz yere sürekli tüketilip boşa harcanmasına da mani olmaktadır. Örneğin piyasaya sürülen bir elektronik ürünü satın alıp kullanım vakti dolana kadar faydalanırız. Bu ürün zamanla bozulur vey işlem gördüğü için kullanılamaz bir hale gelir. Bunun yerine yenisi almak tüketimdir. Her tüketim yeni bir üretim süreci gerektirir. Beraberinde her üretim de tabii kaynakların yeniden kullanılması anlamını taşır. İşte bu zincire katkıda bulunmak için, tabii kaynakların daha az israf edilemsi adına eskiyen parçaalrın yeniden geri dönüştürülüp ham madde olması sağlanır. Bu hem üretim maliyetini düşürür hem de kaynakların daha uzun soluklu hayatta kalamsını destekler. Biz de Çıtak Hurda Firması olarak doğayı ve tabii kaynakları korumak üzere geri dönüşüm zincirine katkıda bulunmak üzerne çalışıyoruz. Eskiyen tüm ürünlerinizi değerinde satın alarak, geri dönüşüm işlemine tabii tutuyoruz.

Geri Dönüşüm İşlemi Nasıl Yapılır?

Her malzemenin sahip olduğu farklı özellikler bulunur. Geri dönüşüm işlemi de bu özellikler baz alınarak işlem sırasınca yapılır. Örneğin demir geri dönüşümü için farklı bir yol izlenirken kağır geri dönüşümü için daha farklı bir strateji izlenir. Bunun en temel neeni ürünlerin birbirinden farklı özellikler taşıyor olmasıdır. Her geçen yıl tüketimin hızla arttığı dünyamızda üretim zincirinde bir katkımız olmazsa gezegenimizi faydasız bir hale getirmiş olacağız. Örneğin kağıtların israf edilerek kullanılması ve geri dönüşüme tabii tutulmaması daha fazla ağacın kesilmesine ve dünyanın oksijen açısından zayıf kalmasına neden olmaktadır. Geri dönüşüm işlemlerini dört aşamada inceleyebiliriz;

  1. Kaynağın Ayrıştırılması; toplanan atıklar ayrıştırılarak biriktirilir.
  2. Sınıflandırma Yapılması;  toplanan atık malzemeler türüne göre sınıflandırılır.
  3. Değerlendirme Aşaması; atıklar yine türüne bağlı olarak kimyasal ve fiziksel olarak ayrıştırılır.
  4. Yeni Malzemeyi Piyasaya Kazandırma; Son aşamadan oluşturulan yeni ham madde veya ürün ekonomiye kazandırılır.

Çıtak Hurda Firmasının Geri Dönüşüme Katkısı

Ülkemiz ve dünya için geri dönüşümün ne denli önemli olduğunu düşünerek çıktığımız bu yolda hizmet vermekten gurur duyuyoruz. Aklınıza gelebilecek tüm evsel atık hurdalar, fabrika atık hurdaları, demir, alüminyum, bakır, çinko, plastik ve kağıt türündeki atıkların tümünü değrinde satın alarak, geri dönüştürülmek üzere işleme alıyoruz. Üstelik bu hizmeti kapınıza kadar taşıyarak, hurdalarınızı adresinizden teslim alıyoruz. Siz değerli müşterilerimizin taleplerini karşılamak üzere ve doğaya, ekonomiye katkıda bulunmak üzere sürekli hazırız! Unutulmamalıdır ki üretmeden tüketen herkes yok olmaya mahkümdür. Siz de atıklarınızı birirktirerek, ücret karşılığından bize verebilirsiniz. İlgili işlemler hakkında detaylı bilgi almak üzere dilediğiniz gün ve saatte bizi aramanız kafi olacaktır.

İstanbul'da Hurdacı mı arıyorsunuz?

İstanbul hurdacı Çıtak Metal geri dönüşüm olarak her türlü metal hurları gelip yerinizden alıyoruz.

İLETİŞİM